Wiadomości

stat

Wyniki lotniska w górę. Od maja loty do Aten

Liczba pasażerów na lotnisku w Gdańsku rośnie od początku roku i na koniec września osiągnęła poziom ponad 3,5 mln.
Liczba pasażerów na lotnisku w Gdańsku rośnie od początku roku i na koniec września osiągnęła poziom ponad 3,5 mln. fot. Maciej Korolczuk / trojmiasto.pl

Choć lotnisko ma za sobą udane trzy kwartały, to podtrzymanie dobrej passy może być trudne po wycofaniu się Ryanaira z obsługi połączenia do Warszawy. Jednak ponad 3,5 mln pasażerów po 9 miesiącach to wciąż powód do zadowolenia. Ten sam przewoźnik poinformował właśnie, że od maja będzie regularnie latał z Gdańska do Aten.Aktualizacja, godz. 15:06
Od maja 2018 roku Ryanair uruchomi połączenie z Gdańska do Aten. Samoloty irlandzkiego przewoźnika będą latały do stolicy Grecji dwa razy w tygodniu.


Podczas wakacji, które na lotnisku trwają od lipca do końca września, przez port lotniczy przewinęło się ponad 1,4 mln pasażerów. W każdym miesiącu liczba pasażerów była od 17,6 do 18,6 proc. wyższa niż rok wcześniej.

Bardzo udane wakacje

- W lipcu i w sierpniu otarliśmy się o liczbę pół miliona pasażerów obsłużonych w ciągu miesiąca. Oznacza to, że z naszego lotniska korzystało średnio około 16 tysięcy osób każdego dnia. Warto dodatkowo zaznaczyć, że tak dobry wynik zawdzięczamy nie tylko typowo wakacyjnym połączeniom czarterowym, ale również doskonałym wynikom przewoźników regularnych - mówi Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
Najpopularniejsze były loty czarterowe do tureckiej Antalayi (24 170 pasażerów), na greckie Zakyntos (20 117), Rodos (19 743) i do Heraklionu (19 497), do Burgas w Bułgarii (17 882), greckiej Chanii (13 677), na Korfu (13 268), Teneryfę (13 055), do Palma de Mallorca (11 641) oraz do bułgarskiej Warny (11 419).

Czy korzystałeś w tym roku z lotniska w Rębiechowie?

tak, jeden raz

23%

tak, kilkukrotnie

52%

nie, ale jeszcze skorzystam

6%

nie, i raczej już nie skorzystam

19%
Ogółem, od lipca do września bieżącego roku, liczba obsłużonych w Gdańsku pasażerów lotów czarterowych wyniosła niemal 160 tysięcy.

Roczny wzrost o ponad 16 proc.

Ale nie tylko w wakacje lotnisko odnotowało duże wzrosty liczby pasażerów. Skumulowany wzrost od początku roku wyniósł w sumie 16,4 proc., co daje łączną liczbę 3 mln 559 tys. obsłużonych od 1 stycznia do końca września tego roku.

Kłopoty Ryanaira i nowe połączenia

Trzeba jednak wspomnieć, że we wrześniu pojawiły się informacje, które będą miały wpływ na roczny wynik lotniska: zarówno pod względem liczby obsłużonych pasażerów, jak i wyników finansowych. Chodzi o kłopoty linii Ryanair, która najpierw zapowiedziała, że od marca przyszłego roku przestanie obsługiwać połączenia Gdańsk-Warszawa, ale ostatecznie zawiesiła połączenia już od października.

Tymczasem na tej trasie Ryanairem latało miesięcznie ok. 26 tys. pasażerów. Choć część z nich - lotniskowi analitycy zakładają że niewielką - przejmie LOT, to większość zniknie z zestawień ruchu w Rębiechowie.

W ostatnim kwartale roku dodatkowy ruch pasażerski powinny zapewnić nowe połączenia uruchomione jesienią. Od końca października będzie bowiem można polecieć z Gdańska do Ejlatu, Tel Awiwu, Aarhus i Wrocławia. A od grudnia do Tromso, Wilna i Lizbony.

Będzie nowy rekord

Czy to sprawi, że lotnisko nie powtórzy wyniku z ubiegłego roku, w którym obsłużyło nieco ponad 4 mln pasażerów? Biorąc pod uwagę obecny wynik (3,5 mln po wrześniu) i liczbę pasażerów obsługiwanych miesięcznie (średnia 430 tys.), wydaje się, że ubiegłoroczny wynik zostanie bardzo wyraźnie poprawiony.

Liczba pasażerów a zarobki

Warto przypomnieć, że liczba obsłużonych pasażerów ma bezpośredni wpływ na wynik finansowy portu lotniczego. Jego najważniejsze dochody wynikają bowiem wprost z obsłużonych operacji lotniczych (startów i lądowań), liczby pasażerów (linie lotnicze płacą za każdego z nich) i z najmu powierzchni handlowych na lotnisku. W tym wypadku także liczba pasażerów może mieć znaczenie, o ile w umowach z najemcami wysokość opłat uzależniono od obrotów w sklepach i lokalach gastronomicznych.

Czytaj także: Każdy pasażer to zysk dla lotniska

Po trzech kwartałach 2017 roku lotnisko wypracowało zysk na działalności operacyjnej w wysokości 27,6 mln złotych.

Port Lotniczy Gdańsk w dalszym ciągu spłaca swoje zobowiązania, zaciągnięte na realizowany kilka lat temu program inwestycyjny. Koszty związane z obsługą tego zadłużenia, czyli wykupem obligacji i spłatą odsetek, wyniosą w tym roku 25 mln złotych.

Czytaj także: Duze zmiany na lotnisku

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (202)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ceny paliw  • brak ceny brak ceny
  • stacja ekspresowa stacja ekspresowa
  • brak paliwa w ofercie brak paliwa w ofercie
  • stacja hipermarketowa stacja hipermarketowa