Wiadomości

stat

Wyniki lotniska w górę. Od maja loty do Aten

Liczba pasażerów na lotnisku w Gdańsku rośnie od początku roku i na koniec września osiągnęła poziom ponad 3,5 mln.
Liczba pasażerów na lotnisku w Gdańsku rośnie od początku roku i na koniec września osiągnęła poziom ponad 3,5 mln. fot. Maciej Korolczuk / trojmiasto.pl

Choć lotnisko ma za sobą udane trzy kwartały, to podtrzymanie dobrej passy może być trudne po wycofaniu się Ryanaira z obsługi połączenia do Warszawy. Jednak ponad 3,5 mln pasażerów po 9 miesiącach to wciąż powód do zadowolenia. Ten sam przewoźnik poinformował właśnie, że od maja będzie regularnie latał z Gdańska do Aten.Aktualizacja, godz. 15:06
Od maja 2018 roku Ryanair uruchomi połączenie z Gdańska do Aten. Samoloty irlandzkiego przewoźnika będą latały do stolicy Grecji dwa razy w tygodniu.


Podczas wakacji, które na lotnisku trwają od lipca do końca września, przez port lotniczy przewinęło się ponad 1,4 mln pasażerów. W każdym miesiącu liczba pasażerów była od 17,6 do 18,6 proc. wyższa niż rok wcześniej.

Bardzo udane wakacje

- W lipcu i w sierpniu otarliśmy się o liczbę pół miliona pasażerów obsłużonych w ciągu miesiąca. Oznacza to, że z naszego lotniska korzystało średnio około 16 tysięcy osób każdego dnia. Warto dodatkowo zaznaczyć, że tak dobry wynik zawdzięczamy nie tylko typowo wakacyjnym połączeniom czarterowym, ale również doskonałym wynikom przewoźników regularnych - mówi Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
Najpopularniejsze były loty czarterowe do tureckiej Antalayi (24 170 pasażerów), na greckie Zakyntos (20 117), Rodos (19 743) i do Heraklionu (19 497), do Burgas w Bułgarii (17 882), greckiej Chanii (13 677), na Korfu (13 268), Teneryfę (13 055), do Palma de Mallorca (11 641) oraz do bułgarskiej Warny (11 419).

Czy korzystałeś w tym roku z lotniska w Rębiechowie?

tak, jeden raz

23%

tak, kilkukrotnie

53%

nie, ale jeszcze skorzystam

5%

nie, i raczej już nie skorzystam

19%
Ogółem, od lipca do września bieżącego roku, liczba obsłużonych w Gdańsku pasażerów lotów czarterowych wyniosła niemal 160 tysięcy.

Roczny wzrost o ponad 16 proc.

Ale nie tylko w wakacje lotnisko odnotowało duże wzrosty liczby pasażerów. Skumulowany wzrost od początku roku wyniósł w sumie 16,4 proc., co daje łączną liczbę 3 mln 559 tys. obsłużonych od 1 stycznia do końca września tego roku.

Kłopoty Ryanaira i nowe połączenia

Trzeba jednak wspomnieć, że we wrześniu pojawiły się informacje, które będą miały wpływ na roczny wynik lotniska: zarówno pod względem liczby obsłużonych pasażerów, jak i wyników finansowych. Chodzi o kłopoty linii Ryanair, która najpierw zapowiedziała, że od marca przyszłego roku przestanie obsługiwać połączenia Gdańsk-Warszawa, ale ostatecznie zawiesiła połączenia już od października.

Tymczasem na tej trasie Ryanairem latało miesięcznie ok. 26 tys. pasażerów. Choć część z nich - lotniskowi analitycy zakładają że niewielką - przejmie LOT, to większość zniknie z zestawień ruchu w Rębiechowie.

W ostatnim kwartale roku dodatkowy ruch pasażerski powinny zapewnić nowe połączenia uruchomione jesienią. Od końca października będzie bowiem można polecieć z Gdańska do Ejlatu, Tel Awiwu, Aarhus i Wrocławia. A od grudnia do Tromso, Wilna i Lizbony.

Będzie nowy rekord

Czy to sprawi, że lotnisko nie powtórzy wyniku z ubiegłego roku, w którym obsłużyło nieco ponad 4 mln pasażerów? Biorąc pod uwagę obecny wynik (3,5 mln po wrześniu) i liczbę pasażerów obsługiwanych miesięcznie (średnia 430 tys.), wydaje się, że ubiegłoroczny wynik zostanie bardzo wyraźnie poprawiony.

Liczba pasażerów a zarobki

Warto przypomnieć, że liczba obsłużonych pasażerów ma bezpośredni wpływ na wynik finansowy portu lotniczego. Jego najważniejsze dochody wynikają bowiem wprost z obsłużonych operacji lotniczych (startów i lądowań), liczby pasażerów (linie lotnicze płacą za każdego z nich) i z najmu powierzchni handlowych na lotnisku. W tym wypadku także liczba pasażerów może mieć znaczenie, o ile w umowach z najemcami wysokość opłat uzależniono od obrotów w sklepach i lokalach gastronomicznych.

Czytaj także: Każdy pasażer to zysk dla lotniska

Po trzech kwartałach 2017 roku lotnisko wypracowało zysk na działalności operacyjnej w wysokości 27,6 mln złotych.

Port Lotniczy Gdańsk w dalszym ciągu spłaca swoje zobowiązania, zaciągnięte na realizowany kilka lat temu program inwestycyjny. Koszty związane z obsługą tego zadłużenia, czyli wykupem obligacji i spłatą odsetek, wyniosą w tym roku 25 mln złotych.

Czytaj także: Duze zmiany na lotnisku

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (202)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ceny paliw  • brak ceny brak ceny
  • stacja ekspresowa stacja ekspresowa
  • brak paliwa w ofercie brak paliwa w ofercie
  • stacja hipermarketowa stacja hipermarketowa