Wiadomości

stat

Mieszkańcy chcą dodatkowego wyjazdu z Pustek Cisowskich

Na Jaskółczej przybywa aut, więc pytania o alternatywny wyjazd z Pustek Cisowskich będą pojawiały się coraz częściej.
Na Jaskółczej przybywa aut, więc pytania o alternatywny wyjazd z Pustek Cisowskich będą pojawiały się coraz częściej. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

O tym, jakie problemy może stworzyć zator na ul. Jaskółczej zobacz na mapie Gdyni mieszkańcy Pustek Cisowskich przekonali się dwa lata temu, podczas remontu jedynej drogi prowadzącej z ich dzielnicy. Po interwencji otwarto alternatywny przejazd, ale by był otwarty na stałe nie ma szans, bo droga jest prywatna.Zdarza ci się zmieniać stałą trasę przejazdu?

tak, z powodu korków bardzo często

57%

bywa, że szukam nowych wariantów na drodze

33%

nie, nawet gdy są korki, trzymam się swojej trasy

10%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 454
Prowadzona jesienią 2015 roku modernizacja ul. Jaskółczej łączącej Chylonię z Pustkami Cisowskimi trwała około miesiąca. Mieszkańcy czekali na nią kilkanaście lat, wiec wydawało się, że kilkanaście dni mogą się przemęczyć, zyskując nową nawierzchnię. Ruch odbywał się wahadłowo, więc zatory były ogromne.

Dodatkowy wyjazd tylko awaryjnie

Po kilku dniach utrudnienia stały się tak duże, że konieczne były rozmowy Gdyni z właścicielem działki, na której stoi Media Markt, by udrożnić przejazd od ul. Słowiczej. Dzięki temu kierowcy mogli wyjechać od razu na obwodnicę lub Kcyńską w dół obok marketu Tesco do ul. Morskiej.

Alternatywny wyjazd będzie stosowany jedynie w awaryjnych sytuacjach.
Alternatywny wyjazd będzie stosowany jedynie w awaryjnych sytuacjach. graf. Trojmiasto.pl
Korek został rozładowany, a po zakończeniu remontu słupki zagradzające przejazd wróciły na swoje miejsce. Obecnie na trasie da się przejechać płynnie, ale coraz więcej mieszkańców Pustek Cisowskich zaczyna zwracać uwagę, że jest to jedyna droga wyjazdowa z dzielnicy i władze Gdyni powinny pomyśleć o alternatywnym połączeniu, które odciążyłoby Jaskółczą.

- Podobne sytuacje mogą zdarzać się w przyszłości, np. podczas zdarzeń komunikacyjnych, co z kolei może powodować nie tylko niezadowolenie mieszkańców, ale np. wpływać na czas dojazdu służb ratunkowych do potrzebujących - tłumaczy Michał Bełbot, radny Prawa i Sprawiedliwości, który po interwencjach mieszkańców zwrócił uwagę władzom miasta na sprawę.
Nowej drogi nie będzie

Urzędnicy tłumaczą, że na budowę nowej drogi nie ma szans, bo nie ma takiej możliwości - nie przewiduje tego plan miejscowy.

Rozwiązaniem doraźnym mogłoby być otwarcie przejazdu przy ul. Słowiczej na stałe lub w konkretnych godzinach, kiedy utrudnienia są największe. Problem w tym, że teren jest prywatny. Dokumenty planistyczne określają, że może być otwierany tylko w awaryjnych sytuacjach.

- Media Markt ma obowiązek zapewnienia możliwości awaryjnego wyjazdu z 
terenów mieszkaniowych dzielnicy Pustki Cisowskie do drogi Obwodowej Trójmiasta.
W zagospodarowaniu swojego terenu przewidział od strony ul. Słowiczej przejazd wraz ze słupkami składanymi spełniający warunek awaryjnego przejazdu - wyjaśnia Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (133)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Ceny paliw  • brak ceny brak ceny
  • stacja ekspresowa stacja ekspresowa
  • brak paliwa w ofercie brak paliwa w ofercie
  • stacja hipermarketowa stacja hipermarketowa