Wiadomości

stat

PKM-ka to nie tylko kolej. Także nieruchomości na wynajem

PKM-ka dysponuje nieruchomościami, które może wydzierżawić bądź wynająć od ręki.
PKM-ka dysponuje nieruchomościami, które może wydzierżawić bądź wynająć od ręki. mat. prasowe

Spółka PKM niedawno ogłosiła, że jest skłonna oddać w dzierżawę działki, które w 2013 r. wywłaszczyła pod budowę linii kolejowej. Eksperci ostrzegają, że takie rozporządzanie nieruchomościami może doprowadzić do zwrotu działek pierwotnym właścicielom. Sprawdzamy, jakie obiekty jeszcze wynajmuje spółka PKM.Jak oceniasz dodatkową działalność PKM?

pozytywnie, to poszukiwanie dodatkowych źródeł zysku

30%

niejednoznacznie, pomysł dobry, ale brak jawności rodzi podejrzenia

19%

negatywnie, to czerpanie zysków z gruntów wywłaszczonych w innym celu

51%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 514
Przypomnijmy, że w 2013 r. spółka Pomorska Kolej Metropolitalna, na podstawie specustawy o przygotowaniu inwestycji do Euro 2012, przeprowadziła procedurę wywłaszczenia za odszkodowaniem nieruchomości, które znajdowały się w przebiegu ówcześnie planowanej linii kolejowej.

Na etapie przygotowania inwestycji właścicielom nieruchomości objętych wykupem pod inwestycję publiczną trudno ocenić zakres inwestycji. Niejednokrotnie zdarza się, że obszar przejmowany przez inwestora jest większy od zamierzonego celu. W Gdańsku widać to szczególnie wzdłuż górnego odcinka PKM. Wykupiono ogromny pas lasu, który wycięto, a od niedawna jest odtwarzany. Władze PKM przekonują, że zagrażałoby to bezpieczeństwu ruchu zarówno na linii PKM, jak i biegnącej równolegle ul. Słowackiego.

Lokalizacja atrakcyjnych działek PKM przy lotnisku.
Lokalizacja atrakcyjnych działek PKM przy lotnisku. graf. Trojmiasto.pl
Dwie działki przy lotnisku pochodzące z wywłaszczenia

Kolejne przejęte działki pojawiły się całkiem niedawno przy okazji ujawnienia ofert dzierżawy. Zacznijmy od najbardziej atrakcyjnych nieruchomości zlokalizowanych w okolicy lotniska - dwóch działek o powierzchni ponad 3 tys. m kw. każda.

Pierwsza znajduje się tuż przy ul. Słowackiego - w rejonie przejazdu kolejowego. zobacz na mapie Gdańska PKM udało się znaleźć dzierżawcę gruntu, który odkupiła w trybie wywłaszczenia od osoby prawnej. PKM nie wyjaśnia, czy są chętni na działkę i za ile gotowa jest ją wynająć.

Kolejna działka położona jest bliżej lotniska, przy ul. Starej Słowackiego zobacz na mapie Gdańska. PKM również przejęła ją w wyniku procedury odszkodowawczej. To teren położony tuż przy wiadukcie linii PKM - idealne miejsce na parking dla pasażerów korzystających z lotniska. Wcześniej właścicielem była osoba fizyczna.

Pod koniec zeszłego roku i na tę nieruchomość spółka znalazła chętnego. Za jaką kwotę została ona wynajęta?

- Nie możemy ujawniać kwestii finansowych ze względu na tajemnicę handlową - ucina Tomasz Konopacki, rzecznik prasowy spółki PKM.
Zaznaczyć należy, że wartość rynkowa opisanych nieruchomości może sięgać nawet 3 mln zł.

Działka przy ul. Starej Słowackiego.
Działka przy ul. Starej Słowackiego. fot. Łukasz Głowala/Trojmiasto.pl
Zarabianie na wywłaszczonych działkach. Czy to wypada?

Oferowanie w dzierżawę działek przy lotnisku, które kilka lat temu były przedmiotem wywłaszczenia od osób fizycznych, może budzić kontrowersje.

- Wywłaszczanie każdego metra nieruchomości odbywało się zgodnie z obowiązującymi przepisami. Przejmowaliśmy grunty, które były nam potrzebne do budowy linii, a nie późniejszego najmu - przekonuje Konopacki.
Nieruchomości mogą wrócić do dawnych właścicieli

Eksperci rynku nieruchomości ostrzegają przed takim wykorzystywaniem zajętych nieruchomości. Dlaczego? Nieruchomość wywłaszczona nie może być użyta na cel inny niż określony w decyzji o wywłaszczeniu.

- Nieruchomość uznaje się za zbędną na cel określony w decyzji o wywłaszczeniu, gdy pomimo upływu 7 lat od dnia, w którym decyzja o wywłaszczeniu stała się ostateczna, nie rozpoczęto żadnych prac związanych z realizacją tego celu, albo pomimo upływu 10 lat od dnia, w którym decyzja o wywłaszczeniu stała się ostateczna, cel ten nie został zrealizowany - wyjaśnia Jakub Żak z gdańskiej Kancelarii Reprywatyzacyjnej.
To oznacza, że jeśli nawet na części nieruchomości nie został zrealizowany cel wywłaszczenia, poprzedni właściciel może domagać się jej zwrotu, w takim przypadku będzie zobowiązany do zwrotu odszkodowania, które wcześniej uzyskał z tytuły utraty własności.

W praktyce może to oznaczać, że do byłego właściciela działki zgłosi się firma, która gotowa jest odzyskać wywłaszczony teren, pokryć zwrot odszkodowania wywłaszczającemu, odkupić zwróconą nieruchomość i zrealizować swój cel inwestycyjny. Takie prawne kroki jednak najszybciej będzie można podjąć w 2020 r.

Dlaczego PKM-ka dzierżawi nieruchomości?

Podstawowym zadaniem spółki Pomorska Kolej Metropolitalna jest zarządzanie infrastrukturą kolejową na 18-kilometrowej linii z Osowy do Wrzeszcza. Podobnie jak w przypadku utrzymania dróg, również dbanie o infrastrukturę kolejową jest finansowane głównie ze środków publicznych. W przypadku PKM jest to coroczna dotacja Samorządu Województwa Pomorskiego.

Po co dodatkowy zakres działalności?

- Jako województwo pomorskie wyposażyliśmy spółkę PKM w środki, które mają umożliwić jej funkcjonowanie. Spółka szuka różnych możliwości uzyskania dodatkowych dochodów, które w przyszłości mogłyby zaowocować zmniejszeniem niezbędnego dofinansowania ze środków publicznych i oszczędnościami dla województwa pomorskiego - mówi Ryszard Świlski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego.
Temu właśnie służą m.in. działania związane z komercjalizacją części majątku spółki, które z samym utrzymaniem linii kolejowej nie mają bezpośredniego związku, ale mogą przełożyć się na zmniejszenie kosztów jej utrzymania po stronie budżetu województwa.

Centrum treningowo-rowerowe na przystanku PKM Gdańsk Brętowo


Pomieszczenia pod przystankami

W ramach budowy linii kolejowej z Wrzeszcza do Osowej, przy niektórych przystankach powstały lokale użytkowe. Jeden z nich, o powierzchni 126 m kw., znajduje się pod peronem PKM Gdańsk Brętowo zobacz na mapie Gdańska.

- Udało nam się wynająć go na okres 3 lat, począwszy od września 2016 r. Z powodzeniem funkcjonuje tam centrum treningowe 3Athlete Bike Center - wyjaśnia Konopacki.
W grudniu zeszłego roku opisywaliśmy nawet to miejsce, jako jedną z najciekawszych nowych trójmiejskich atrakcji dla aktywnych.

- Również w tym przypadku obowiązuje nas tajemnica handlowa - zarzeka się Konopacki.
Obecnie spółka PKM poszukuje natomiast najemcy dla pomieszczenia pod przystankiem PKM Gdańsk Niedźwiednik zobacz na mapie Gdańska (lokal o powierzchni 96 m kw.). Możliwe, że tę lokalizację również uda się zmienić w równie oryginalne i atrakcyjne miejsce, jak stało się w przypadku Brętowa.

Działka przy Trakcie św. Wojciecha.
Działka przy Trakcie św. Wojciecha. fot. Łukasz Głowala/Trojmiasto.pl
Działki i sale konferencyjne na Oruni

Co ciekawe, spółka posiada grunty położone nie tylko przy linii PKM, ale też obok linii kolejowej z Gdańska do Tczewa na Oruni. zobacz na mapie Gdańska

- Są to nieruchomości po ośrodku doradztwa rolniczego, które już jakiś czas temu województwo pomorskie - jako właściciel spółki PKM - wniosło aportem. Już na etapie realizacji projektu PKM planowaliśmy komercyjne wykorzystać nieruchomości będące własnością PKM SA i zlokalizowane wzdłuż linii, więc wniesienie przez jej właściciela dodatkowych nieruchomości, będących własnością województwa pomorskiego, wpisało się w te plany, uatrakcyjniając dodatkowo naszą ofertę - wyjaśnia Konopacki.
Na potencjalnego dzierżawcę czekają dwie duże działki niezabudowane. Jedna o powierzchni 6,7 tys. m kw., druga, mniejsza, o metrażu 2 tys. m kw.

Ponadto na Oruni, przy Trakcie św. Wojciecha zobacz na mapie Gdańska, znajduje się budynek, w którym chętni mogą od PKM wynająć dwie sale konferencyjne - dużą na 140 osób i małą, która pomieści ok. 70 osób.

Atrakcyjna działka niedaleko kampusu UG

Gdyby komuś się wydawało, że to koniec pomysłów na biznes nieruchomościowy spółki, to jest w błędzie. PKM dysponuje także 800-metrową powierzchnią w bardzo atrakcyjnej lokalizacji pod przystankiem Gdańsk Strzyża (jednym z najpopularniejszych na całej linii ze względu na bliskość kampusu UG), którą także planuje skomercjalizować.

Co tam powstanie? PKM na razie nie chce tego ujawniać.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (66)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Ceny paliw  • brak ceny brak ceny
  • stacja ekspresowa stacja ekspresowa
  • brak paliwa w ofercie brak paliwa w ofercie
  • stacja hipermarketowa stacja hipermarketowa