Wiadomości

stat

Przebudują niebezpieczną pętlę przy ul. Miętowej w Gdyni

Zatrzymujące się na przystanku trolejbusy zajmują część przejścia dla pieszych, przez co stwarzają zagrożenie zarówno dla nich, jak i dla kierowców.
Zatrzymujące się na przystanku trolejbusy zajmują część przejścia dla pieszych, przez co stwarzają zagrożenie zarówno dla nich, jak i dla kierowców. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Lokalizacja przystanku trolejbusowego na pętli przy ul. Miętowej zobacz na mapie Gdyni w Gdyni stwarza zagrożenie dla pieszych i kierowców - alarmuje nasz czytelnik. ZDiZ przyznaje, że zna problem i obiecuje go usunąć.Jak często korzystasz z komunikacji miejskiej?

niemal codziennie

49%

kilka razy w miesiącu

14%

kilka razy w roku

19%

w ogóle nie korzystam

18%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 553
Nasz czytelnik opisał zagrożenia, które jego zdaniem stwarza lokalizacja przystanku trolejbusowego na pętli przy ul. Miętowej w Gdyni. Zatrzymujące się na nim pojazdy komunikacji miejskiej zajmują część przejścia dla pieszych.

- Przystanek znajduje się bezpośrednio za przejściem dla pieszych. Tył zatrzymującego się na nim autobusu często znajduje się jeszcze na pasach. Z tego, co mi wiadomo, jest zakaz zatrzymywania pojazdu na przejściu dla pieszych oraz na drodze dwukierunkowej tuż za przejściem dla pieszych - napisał pan Marcin.
Trolejbusy zasłaniają pole widzenia...

Jednak to nie łamanie przepisów prawa ruchu drogowego najbardziej martwi naszego czytelnika. Stojący na pasach trolejbus zmniejsza pole widzenia zarówno pieszym, jak i kierowcom, którzy przejeżdżają przez wspomniane przejście.

- Trolejbus stojący tuż za przejściem zasłania całkowicie widok jadącemu z naprzeciwka innemu uczestnikowi ruchu. Wysiadający na przystanku ludzie kierują się na przejście, gdzie mają zasłonięte przez trolejbus pole widzenia. Nic dziwnego, że wchodzą potem prosto pod jadący z naprzeciwka pojazd. Sam w dniu dzisiejszym musiałem dość ostro hamować, aby nie potrącić osoby, która nagle wyłoniła się zza trolejbusu - kontynuuje pan Marcin.
... i uniemożliwiają wyprzedzanie

Co więcej, takie zlokalizowanie przystanku trolejbusowego skutecznie tamuje ruch na ul. Miętowej.

Czytaj też:
Autobusy ślizgają się na pętli w Karwinach

- Kolejna sprawa to brak możliwości wyprzedzenia stojącego na przystanku trolejbusu, ponieważ wyprzedzanie rozpoczęłoby się na przejściu dla pieszych i niestety nie widać, czy przypadkiem ktoś nie nadjeżdża z naprzeciwka, a często trolejbus po wypuszczeniu ludzi stoi jeszcze 1-2 minuty, zmieniając sobie np. tablice świetlne - zauważa pan Marcin.
Nasz czytelnik zwraca uwagę, że trolejbus i tak wjeżdża później na niedostępną dla innych uczestników ruchu pętlę, gdzie oczekuje na rozpoczęcie kolejnego kursu. Na koniec pyta, czy przystanek końcowy przy ul. Miętowej nie mógłby zostać przeniesiony właśnie na łuk pętli.

Przebudowa pętli jeszcze w tym roku

O skomentowanie problemu poprosiliśmy gdyński Zarząd Dróg i Zieleni. Jego przedstawiciele zapewnili nas, że problem jest im doskonale znany i wkrótce zostanie rozwiązany.

- W związku z realizacją na terenie przyległym do pętli zabudowy mieszkaniowej, została podpisana umowa drogowa z firmą Allcon Osiedla, na przebudowę drogi wzdłuż pętli, co pozwoli na oddzielenie ruchu tranzytowego do okolicznej zabudowy od ruchu na obecnej pętli. Zakres robót drogowych objętych przedmiotową umową obejmuje m.in. wykonanie nowego odcinka jezdni i chodnika ul. Miętowej, z uwzględnieniem wyłączenia pętli trolejbusowej z ciągu tej drogi - informuje Andrzej Ryński, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.
Przystanek trolejbusowy na pętli przy ul. Miętowej zostanie przeniesiony w bardziej dogodne miejsce do końca września tego roku. Natomiast w przyszłym roku odbędzie się kompleksowy remont całej pętli.

Zobacz też:
Kierowcy przegubowców z Gdyni nie mieszczą się na rondach

- W przyszłym roku planowany jest także remont samej pętli, ze środków budżetu miasta. Z przyjętych zadań inwestycyjnego i remontowego harmonogramu wynika, że problem poruszony przez czytelnika zostanie rozwiązany w terminie do końca września 2017 r. Ponadto, ZDiZ Gdynia planuje wykonać w przyszłym roku remont nawierzchni wydzielonej pętli trolejbusowej (jezdni i chodników), co poprawi w znaczący sposób jakość korzystania z pętli przez pieszych i poprawi warunki jazdy wszystkim pojazdom - dodaje Ryński.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (57)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Ceny paliw  • brak ceny brak ceny
  • stacja ekspresowa stacja ekspresowa
  • brak paliwa w ofercie brak paliwa w ofercie
  • stacja hipermarketowa stacja hipermarketowa