Wiadomości

stat

Przedsiębiorcy chcą remontu ul. Hutniczej

Korki na ul. Hutniczej to praktycznie codzienność.
Korki na ul. Hutniczej to praktycznie codzienność. fot. galeria Trojmiasto.pl

- Permanentne korki i zły stan nawierzchni ul. Hutniczej zobacz na mapie Gdyni spowodują, że firmy zaczną wynosić się z Gdyni - przekonują przedstawiciele Gdyńskiego Związku Pracodawców Nord, którzy wybierają się na spotkanie w tej sprawie z prezydentem Wojciechem Szczurkiem. Czy znajdą rozwiązanie problemów?Czy łatwy dojazd przesądza o wyborze sklepu/firmy?

tak, często jest kluczowy

65%

tak, ale w niektóre miejsca pojadę nawet jak mi nie po drodze

24%

raczej nie, choć z pewnością jest to uciążliwe

6%

nie, przecież korki bywają wszędzie

5%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 770
Pracodawcy zrzeszeni w związku Nord od początku roku krytykują gdyńskich urzędników, przede wszystkim za to, że za mało pieniędzy przeznaczają na remonty dróg i budowę nowych arterii w mieście. Co ciekawe, na czele związku stoi... były urzędnik.

Urzędnicy jeszcze zapłaczą

- Jeżeli w najbliższej przyszłości taki stan rzeczy będzie trwał nadal, to firmy zaczną się wynosić nie tylko z ul. Hutniczej, ale w ogóle z Gdyni - przekonuje Stefan Benkowski, obecnie członek zarządu Gdyńskiego Związku Pracodawców Nord, a jeszcze kilka lat temu urzędnik gdyńskiego Zarządu Dróg i Zieleni, odpowiadający głównie za... remonty dróg. - Obecnie dojazd do wielu z nich jest bardzo trudny praktycznie przez cały dzień. To naturalne, że klienci wybierają miejsca, do których mogą dojechać łatwiej i szybciej. Efektem będą wyprowadzki firm, a potem płacz urzędników, że nie ma wpływów z podatków. Warto pamiętać, że zaniechanie działania też może być ograniczeniem swobody prowadzenia działalności gospodarczej.
Położenie ul. Hutniczej sprawia, że wiele osób korzysta z niej, by ominąć także zakorkowaną ul. Morską.
Położenie ul. Hutniczej sprawia, że wiele osób korzysta z niej, by ominąć także zakorkowaną ul. Morską. graf. Trojmiasto.pl
Spotkanie pracodawców z prezydentem Wojciechem Szczurkiem odbędzie się w nadchodzącym tygodniu. Kolejne, bo wcześniej przedsiębiorcy spotkali się z wiceprezydentem Gdyni Markiem Stępą, ale efekty rozmów ich nie zadowoliły.

Czego oczekują? Krótko mówiąc: likwidacji korków na ul. Hutniczej. Do czasu spotkania prezydenta z wnioskodawcami, urzędnicy nabrali jednak wody w usta i nie wypowiadają się na ten temat. Ich pomysły są jednak znane i jeśli nie pojawią się kolejne, rychłych zmian nie ma się co spodziewać.

Via Maris rozwiąże korki?

Według ostatnich zapowiedzi nowa droga ma być gotowa "w ciągu kilku lat".
Według ostatnich zapowiedzi nowa droga ma być gotowa "w ciągu kilku lat". graf. Trojmiasto.pl
Głównym planem jest bowiem budowa Via Maris, czyli przedłużenia obwodnicy, które miałoby sięgnąć Redy i dalej Władysławowa. Nowa droga krajowa z pewnością odciążyłaby lokalne ulice. Tylko, że jej budowa zależy od władz centralnych, które wprawdzie po raz kolejny inwestycję obiecały, ale z realizacją zawsze było tak samo - kończyło się na obietnicach.

Czytaj więcej: Będzie Via Maris zamiast OPAT?

Projektu jeszcze nie ma, choć politycy zapewniają, że prace koncepcyjne już ruszyły. Problemem będzie też koszt. Budowa samego OPAT-u, kończącego się w Redzie, miała pochłonąć pomiędzy 1,586 mld zł a 1,66 mld zł brutto.

Droga trzech powiatów pomoże Hutniczej?

Droga Trzech Powiatów będzie dla niektórych alternatywą dla ulicy Morskiej i Hutniczej. Kiedy? Też nie wiadomo.
Droga Trzech Powiatów będzie dla niektórych alternatywą dla ulicy Morskiej i Hutniczej. Kiedy? Też nie wiadomo. graf. Trojmiasto.pl
Kolejny plan to tzw. droga trzech powiatów. Obecnie przejazd asfaltową drogą pomiędzy ul. Pucką zobacz na mapie Gdynigranicą Rumi z Dębogórzem zobacz na mapie Gdyni jest możliwy tylko dla rowerzystów, dla których jest to część międzynarodowego szlaku R-10, biegnącego m.in. przez Trójmiasto, oraz kilkudziesięciu posiadaczy identyfikatorów, którzy mogą dojeżdżać tędy samochodami do ogródków działkowych. Droga jest wąska, ale asfaltowa, więc nie brakuje też osób, które wjeżdżają tam, choć nie mogą, więc w praktyce ruch jest całkiem spory. W przyszłości ma to jednak być porządna, szeroka ulica, zapewniająca dojazd do Doliny Logistycznej, która także jest w planach.

Czytaj więcej: Przebudują ważną drogę na północy Gdyni.

Budowa czterokilometrowej drogi ma kosztować 30-50 mln zł. Na razie nie wiadomo, kiedy prace ruszą, bo nie ma jeszcze projektu. Trwa poszukiwanie finansowania dla inwestycji.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (175)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Ceny paliw  • brak ceny brak ceny
  • stacja ekspresowa stacja ekspresowa
  • brak paliwa w ofercie brak paliwa w ofercie
  • stacja hipermarketowa stacja hipermarketowa